Nielen z chleba žije človek ... PDF Tlačiť E-mail
Napísal Martina Lukačová   
Piatok, 10 Máj 2013 08:22

... nielen z učebníc sa učia žiaci. A tak tí naši – najmä siedmaci a deviataci, ale aj zopár piatakov, šiestakov a ôsmačiek – sa vybrali na duchovno-poznávací výlet, aby odhalili krásy hneď dvoch hlavných miest. 22. apríla zavítali spolu s pani riaditeľkou, svojimi učiteľkami a pánom kaplánom Františkom do Bratislavy. Svoje kroky nasmerovali najprv do Kostola sv. Cyrila a Metoda, kde im otcovia redemptoristi umožnili sláviť svätú omšu. Duchovne posilnení sa vybrali do parlamentu SR. Tam ich milo privítal Stropkovčan Ing. Jozef Šimko, ktorý im zabezpečil milé prijatie a ukázal im všetky prístupné miesta našich poslancov. Z parlamentu viedli ich kroky na nádvorie Bratislavského hradu a do Dómu sv. Martina, kde sa o hodnotný výklad postaral bohoslovec kňazského seminára. Potom sa už slova ujala naša bývala žiačka Františka, ktorá celú výpravu sprevádzala po historickom centre Bratislavy a svojím príjemným a zodpovedným vystupovaním bola povzbudením pre svojich bývalých pedagógov. Záver dňa patril posedeniu na nábreží Dunaja – niektorí, samozrejme, neodolali nákupom v OC Eurovea. Po chutnej večeri boli radi, že môžu zaľahnúť do postelí, pretože druhý deň ich čakala Viedeň. Posilnení raňajkami sa mnohí nevedeli dočkať. Ich prvou zastávkou bol Schönbrunn – letné sídlo Habsburgovcov. Potom sa presunuli do historického centra mesta, kde si s obdivom pozreli najmä Dóm sv. Štefana. Nádhernou bodkou celého duchovno-poznávacieho výletu bola návšteva milosrdných sestier v centre Viedne. V ich obrovskej kaplnke slávili svätú omšu. Po vzájomnej výmene prezentov čakala žiakov výdatná večera, aby posilnení na duchu i na tele, nabití množstvom zážitkov, zvládli náročnú cestu až do Stropkova.

Akcia bola spestrením výchovno-vzdelávacieho procesu a bola vydarená nielen vďaka slušnému a disciplinovanému správaniu sa žiakov, ale aj vďaka obetavosti (a pohostinnosti) ľudí, ktorí si našli na nás čas. Všetkým úprimne ďakujeme!

Zo spomienok žiakov J

... na výlet sme sa veľmi tešili. Vyrazili sme síce už o pol jednej v noci, ale s dobrou náladou a „nažhavení“ na nové zážitky. Navštívili sme veľa pamiatok a miesta, ktoré robia Bratislavu krásnou... Ešte viac sme sa tešili na Viedeň, o ktorej sme počuli, že patrí k najkrajším mestám v Európe. A veruže to bolo tak! Očaril nás najmä prekrásny Schönbrunn, no aj historické centrum mesta... Super zážitkom bola i omša u milosrdných sestier vo Viedni, ktoré boli veľmi milé a pohostinné. Pripravili nám tú najlepšiu večeru, do ktorej nezabudli vložiť svoju lásku... Výlet sa nám veľmi páčil a chcem poďakovať všetkým, ktorí ho organizovali, hlavne našej pani učiteľke... zostanú nám len tie najkrajšie spomienky.   Katka

... som rád, že nám naši učitelia pripravili super výlet a ešte radšej, že nám ho naši rodičia zaplatili J Mohli sme tak vymeniť školské lavice za parlamentné, vidieť nielen historické pamiatky nášho hlavného mesta, ale i známe osoby a osobnosti... úplne najviac ma zaujal Schönbrunn s perfektným výhľadom na Viedeň... a nezabudnuteľné spomienky mi ostanú i na chutnú večeru u milosrdných sestier vo Viedni, ktoré nám prepožičali aj svoju kaplnku na slávenie svätej omše... Bolo super! Ďakujeme!    Šimon

Teším sa, že naša škola ponúka každoročne nejaké príjemné akcie plné zážitkov. Po vydarenom poznávacom zájazde do Krakowa a okolia v minulom šk. roku sa nám tento rok podarilo navštíviť dve krásavice na Dunaji, našu Bratislavu a rakúsku Viedeň. Obidve metropoly náš čakali v peknom počasí a ukázali, ako sa na takéto mestá patrí, čo najviac z ich krás. Okrem historických pamiatok sme navštívili aj nemenej významné miesta, napr. Dóm sv. Martina v Bratislave či nezabudnuteľný rakúsky Štefansdom. Domov sme sa vracali plní príjemných emócií a s nezabudnuteľnými zážitkami. Veľká vďaka CZŠ!     Frederika

... páčil sa mi najmä Dóm sv. Martina, kde sme mali perfektný výklad. A potešila som sa, keď sme boli prijatí v parlamente SR, lebo sme si vyskúšali miesta v rokovacej miestnosti. Vo Viedni ma zaujal, samozrejme, Schönbrunn so svojimi nádhernými záhradami. Som rada, že som nezaváhala a využila príležitosť, ktorú nám naša škola dala, pretože bolo super. Ďakujem!   Veronika

Výlet bol plný zaujímavostí a nezabudnuteľných zážitkov. Najviac sa mi páčilo vo Viedni, hlavne v jej historickej časti. Pekne bolo i v Bratislave, najmä návšteva parlamentu, Bratislavského hradu a nákupného centra.   Viktória

 

 

Posledná úprava Piatok, 10 Máj 2013 08:26